0sm89juzc4wj6vbr135qt7p7ntp3r4

KARI PERTTILÄLLE METSÄYHDISTYKSEN HOPEINEN ANSIOMERKKI

Sahateollisuus ry:n projektipäällikkö Kari Perttilä palkittiin 90. Metsäpäivillä Suomen Metsäyhdistyksen hopeisella ansiomerkillä. Tilaisuus järjestettiin 31.10.2019 Hotelli Clarionissa Helsingissä.

Perusteluissaan Metsäyhdistys toteaa seuraavaa:

Perttilä on suomalaiseen sahateollisuuteen sitoutunut pitkäaikainen ja ansiokas Suomen sahateollisuusmiesten yhdistyksen sihteeri. Perttilä on osallistunut useampaan metsä- ja puualan koulutukseen liittyvään työryhmään ja on ollut keskeinen tekijä, kun saha- ja levyteollisuus ovat uudistaneet alan koulutusta ja valmistelleet uusia oppikirjoja viime vuosina. Perttilä on myös tehokas tapahtumanjärjestäjä ja hänen käsialaansa ovat muun muassa Suomen Sahateollisuusmiesten yhdistyksen Sahateollisuuspäivät, Sahateollisuus ry:n Wood From Finland -konferenssi sekä Suomen Sahateollisuusmiesten 90-vuotisjuhlat vuonna 2018.

 

Sahateollisuus ry:ssä Kari Perttilä huolehtii monipuolisesti alan edunvalvontatehtävistä. Perttilä on yhdistyksen käytännön toiminnan peruskallio ja ehtymätön tietovaranto.

 

Share This